Jak nie zgubić się w lesie? Poradnik

Wypoczynek na łonie natury to najlepsze co możemy zrobić, kiedy mamy czas wolny. Przebywanie na świeżym powietrzu jest odpowiednie dla każdego, dla młodszych i starszych i nie ma zasadniczo przeciwwskazań, by odpoczywać tak jak najczęściej. Las to miejsce częstych odwiedzin, trzeba jednak pamiętać, by odpowiednio się w nim zachowywać.

Jak zachowywać się w lesie?

Nie każdy ma las w pobliżu, dlatego odwiedza go rzadko. Przypominamy więc podstawowe zasady, którymi powinniśmy się kierować podczas wizyty w tym miejscu. Przede wszystkim należy uszanować fakt, że to człowiek jest gościem w lesie. Las jest także domem wielu gatunków zwierząt. Zachowajmy się więc odpowiedzialnie i nie zakłócajmy niepotrzebnie spokoju leśnych żyjątek.

Pod żadnym pozorem nie wolno zostawiać w lesie śmieci. Jest to nie tylko kwestia estetyczna, ale także wymóg bezpieczeństwa. Pozostawione przez odwiedzających np. szklane butelki mogą stać się przyczyną pożaru. Inne pozostałości obecności ludzi mogą natomiast być niebezpieczne dla zwierząt.

Jeśli widzimy zakaz wstępu do lasu, wybierzmy inną drogę. Może być to informacja o trwających właśnie pracach leśnych, lub okresowy zakaz wstępu spowodowany zagrożeniem pożarowym. Nie należy lekceważyć takich informacji, bo można narazić się na niebezpieczeństwo. Mandat, jaki za to grozi jest przy tym mniejszą uciążliwością.

Bezpieczny spacer po lesie, czyli jak się nie zgubić?

Oczywiście wiele zależy od tego, do jak dużego lasu się wybieramy i czy znamy teren. Jeśli rzadko podróżujemy, powinniśmy lepiej przygotować się do wycieczki. Przede wszystkim warto mieć przy sobie mapę w wersji papierowej. Choć teraz popularniejsza jest nawigacja GPS, którą niemal każdy ma w telefonie, mapa papierowa nie rozładuje się w najważniejszym momencie. Także latarki LED to element wyposażenia, który może się nam bardzo przydać.

Rozpoznanie kierunków świata może się przydać!

Jeśli nie mamy działającego telefonu, a nie wzięliśmy kompasu z sobą, możemy posłużyć się starymi i sprawdzonymi metodami określenia kierunków świata. Mech porasta drzewa mocniej od kierunku północnego. Kierunki pomoże także odnaleźć słupek, na którym odnajdziemy oznaczenie sektora leśnego, w którym się znajdujemy. Słupki umieszczone są w południowo-zachodnim rogu każdego oddziału. Idąc cały czas w tym samym kierunku, dotrzemy do drogi lub leśnego pasa nieporośniętego drzewami, jest to tzw. linia oddziałowa. Warto także zaopatrzyć się w mapę leśną, na której znając numer oddziału w którym się znajdujemy, szybko będziemy mogli ustalić swoją lokalizację.

Gdy dopadnie Cię zmierzch w lesie…

Gdy leśna wyprawa się przedłuży, lub pojawią się niespodziewane okoliczności, może się zdarzyć, że nie opuścimy lasu za dnia. Warto więc zawsze mieć przy sobie źródło światła. Sprawdzi się wtedy dobra latarka czołowa. Sprawdzony model nie zawiedzie w trudnej sytuacji, nie rozładuje mu się bateria i nie przestanie działać. Pomocne mogą być funkcje takie jak S.O.S. czy latarka z funkcją strobo. Pierwsza z nich pomoże nas namierzyć, gdy się zgubimy, natomiast światło stroboskopowe może odstraszyć potencjalne zagrożenie, niezależnie czy będzie to dzika leśna zwierzyna, czy inny człowiek. Sprawdzi się np. latarka czołowa Nitecore HC65 osiągająca jasność 1000 lumenów i posiadająca tryby specjalne jak S.O.S., beacon czy strobe.


latarka czołowa Nitecore HC65

Jest to także model, który przyda się przy okazji innych wypraw. Niezawodna latarka posłuży bowiem na każdą okazję. Jeśli jednak potrzebujesz jedynie latarki na wyjątkowe sytuacje, sprawdzi się mniej zaawansowany model np. latarka czołowa Nitecore NU17. Posiada niezbędne opcje, jak np. wspomniany tryb stroboskopowy czy S.O.S., które przydadzą się w lesie. Zapewnia także komfort korzystania, nie wymaga użycia rąk.


latarka czołowa Nitecore NU17

Latarka czołowa Petzl Actik Core E099GA01 to kolejny model wart rozważenia przed wyprawą do lasu. Strumień świetlny wynosi 450 lumenów, żywotność sięga nawet 130 godzin. W modelu mamy możliwość ustawić szeroką lub wąską wiązkę światła, w zależności od aktualnie wykonywanej czynności. Wysoka klasa szczelności oraz tryb stroboskopowy to pożądane cechy dobrej latarki. Niewielka waga to kolejna zaleta latarki Petzl Actik Core. Model emituje światło w pięciu trybach pracy, każdy znajdzie więc odpowiedni dla siebie, który sprawdzi się w danej chwili.


Latarka czołowa Petzl Actik Core E099GA01

Spacer w lesie to bardzo przyjemny sposób na odpoczynek. Trzeba jednak pamiętać, by zachować podczas niego ostrożność i dostosować się do zasad, jakie tam panują. Życzymy udanego relaksu na łonie natury!