Streamlight i NASA

Co łączy eLatarkę z NASA?

   Jeśli jesteście z nami od dawna, z pewnością wiecie już, że w eLatarka.pl kierujemy się przede wszystkim potrzebą zadowolenia naszych Klientów. Oznacza to, że naszym priorytetem jest najwyższa jakość oferowanych produktów. Właśnie dlatego współpracujemy między innymi z marką Streamlight, która dowiodła już swojej wartości na rynku oświetleniowym. I to jej nazwa stanowi odpowiedź na nasze dzisiejsze pytanie.

Wysokiej jakości produkty marki Streamlight

   Amerykańska spółka Streamlight od lat znana jest z produkcji profesjonalnych latarek zasilanych zarówno ładowalnymi, jak i wymiennymi źródłami energii. W oferowanym przez nich asortymencie znajdziemy zarówno niezawodne latarki ręczne (np. latarka Streamlight SL20XP-LED), jak i certyfikowane latarki kątowe stosowane w straży pożarnej (np. latarka kątowa Streamlight SURVIVOR LED IEC TYPE C ATEX) czy latarki montowane na broni (np. latarka taktyczna Streamlight TLR-1 na broń). Zastosowanie trwałych i energooszczędnych diod LED naprzemiennie z tradycyjnymi żarówkami pozwala na dostosowanie produktów do dowolnych potrzeb i wymagań Klientów.

Latarki Streamlight i NASA

   Czy wiedzieliście jednak, że marka Streamlight w latach 60. XX wieku podjęła współpracę z NASA w ramach programu kosmicznego Apollo? Owocem tej współpracy był między innymi najmocniejszy reflektor typu szperacz, jaki kiedykolwiek wyprodukowano.

   NASA potrzebowało wyjątkowo silnego źródła światła o temperaturze barwowej, która możliwie najbardziej przypominałaby tę naturalną. Miało to pomóc załodze w uporaniu się z problemami wynikającymi z braku światła słonecznego. Za podstawę posłużyły wyprodukowane przez Johnson Space Center ksenonowe lampy łukowe – czyli takie, które emitują światło dzięki wyładowaniu elektrycznemu w specjalnej bańce wypełnionej ksenonem utrzymywanym pod wysokim ciśnieniem. Dzięki temu procesowi generują one biały blask o wysokim wskaźniku oddawania barw. Na ich bazie marka Streamlight wykonała linię latarek ręcznych. Tym samym stworzyła jedyne w swoim rodzaju źródła światła - imitujące blask słoneczny tak doskonale, jak tylko pozwala na to technologia.

   W ten sposób powstał między innymi Streamlite 1 Million – reflektor wyposażony w lampę ksenonową pozwalającą na emisję światła o jasności wynoszącej aż milion świec – czyli 981.000 cd (kandeli). Oznacza to, że było ono nawet 50 razy mocniejsze niż przednie światła samochodowe. Zasięg tego reflektora wynosił ponad 1,5 kilometra, zaś w przypadku emisji światła sygnałowego – ponad 48 kilometrów.

Technologia Streamlight wczoraj i dziś

   Wśród produktów kooperacji NASA i Streamlight znalazła się również Streamlite SL-15 – latarka rewolucyjna jak na swoje czasy, przede wszystkim ze względu na dołączoną do niej wygodną stację dokującą przeznaczoną do zamontowania na ścianie.

   Swoistymi spadkobiercami Streamlite SL-15 są latarki z linii Streamlight Strion – np. latarka Strion LED Tactical emitująca światło o jasności 116 lumenów i zasięgu 187 metrów, latarka Strion LED HL o jasności 500 lumenów i zasięgu 200 metrów, czy wreszcie latarka Strion LED HPL o jasności 615 lumenów i zasięgu 400 metrów. Są to mocne i funkcjonalne latarki akumulatorowe, które nie zawiodą w potrzebie. Klasa szczelności IPX-4 czyni je odpornymi na zachlapanie i deszcz z natężeniem do 10 litrów na minutę, zaś wytrzymała aluminiowa obudowa gwarantuje odporność każdego modelu z tej serii na upadki z wysokości 2 metrów.

   To właśnie dla nich zaprojektowano specjalny uchwyt ładujący do latarek, który stanowi zaawansowaną wersję stacji dokującej słynnej poprzedniczki.

   Czy zaufacie marce, z której produktów korzysta nawet NASA? Jesteśmy pewni, że tak!

 

Zdjęcia archiwalne: NASA Technical Report ServerZdjęcie główne: Unsplash