Ekwipunek na wędrówki i biwaki, czyli bezpieczne obozowanie

Lato, wakacje, czas odpoczynku. Dla wielu to moment na wędrówki i biwakowanie. Wszystkim, którzy chcieliby w ten sposób spędzić urlop, podpowiadamy, jak przygotować się do wypoczynku w terenie. Co może się przydać, o czym nie można zapomnieć? Dobre przygotowanie to gwarancja udanego urlopu.

Biwak - spędź czas na łonie natury

Biwaki kojarzą się nam z latami młodości, kiedy wyjeżdżaliśmy w gronie znajomych na łono natury. Nic jednak nie stoi na przeszkodzie, by na wędrówkę i biwakowanie wybrać się w każdym wieku. I to zarówno w gronie znajomych, jak i z dziećmi. Maluchom sprawi dużo frajdy nocowanie w namiocie. Jest to doskonały czas, który można spędzić rodzinnie i wykorzystać go na zapoznanie dzieci z naturą.

Czy można legalnie obozować w lesie?

Na biwak można wybrać się na pole kempingowe, namiotowe lub zorganizować całkiem “dziki” wyjazd. O ile dwie pierwsze opcje są najprostsze w wykonaniu, to wiele osób kusi nocleg w lesie. Jeszcze do niedawna było to bardzo kłopotliwe, bo w większości przypadków obozowanie w lesie było nielegalne. Od zeszłego roku jednak sytuacja zmieniła się na korzyść miłośników wyjazdów survivalowych.

W 2019 roku wyznaczone zostało 41 dodatkowych (poza miejscami wyznaczonymi przez leśniczego) obszarów, gdzie legalnie w lesie można było urządzić biwak. Program okazał się bardzo dobrym pomysłem i zwiększono ilość miejsc, gdzie legalnie można zanocować w lesie. W każdym z 429 nadleśnictw Lasy Państwowe wyznaczyły specjalne obszary, gdzie miłośnicy obozowania mogą zgodnie z prawem obozować. Oczywiście, stosując się do regulaminu :).

Jak obozować bezpiecznie?

Bezsprzecznie bezpieczniejsze jest obozowanie w grupie niż w pojedynkę. Regulamin dopuszcza nocleg 9 osób jednocześnie (jeśli mowa o noclegu w lesie). W przypadku, gdy na miejsce postoju wybierzemy pole namiotowe, nie mamy się czym martwić. Miejsca takie są bezpieczne i nie jesteśmy tam narażeni na niespodziewane wypadki. W lesie może nas spotkać ich więcej, ale też nocleg w lesie jest bardziej ekscytujący. Ważne jednak, by wybrać formę, która lepiej nam odpowiada, inaczej wyjazd może być męczący i stresujący.

Ekwipunek na biwak - o czym nie można zapomnieć?

Jeśli wybieramy się na nocleg w terenie, podstawą jest dobry namiot. Musi być przede wszystkim wodoszczelny, żebyśmy nie zostali zaskoczeni kapiącą na twarz wodą, budząc się w przeciekającym namiocie. Dla wygody warto zabrać dmuchany materac (i elektryczną pompkę). Lubiący warunki terenowe mogą zdecydować się na karimatę. Konieczne będą też wygodne ubrania, najlepiej zdecydować się na odzież turystyczną, cechuje się ona niezbędnymi parametrami i na pewno sprawdzi się na taki wyjazd.

W zależności od miejsca biwakowania może się przydać grill lub kuchenka gazowa. Możemy chcieć przygotować posiłek, a kuchenka będzie wtedy bardzo przydatna. Na biwakowanie koniecznie należy także zabrać dobrą latarkę. Przydatne będą zarówno lampki campingowe, jak i latarki ręczne czy czołówki. Źródło światła jest niezbędne, gdy zapadnie zmrok. Konieczne do przygotowania posiłku w ciemności, a także poruszania się wokół obozowiska.

Latarka na biwak - jaka latarka będzie odpowiednia?

Ledowe latarki w teren muszą charakteryzować się dużą wytrzymałością źródła zasilania. Jest to ważne przede wszystkim dlatego, że często na biwaku nie mamy możliwości podładowania latarki. Kolejną cechą dobrej latarki na biwak jest wysoka liczba lumenów, czyli jasność jaką osiąga latarka. Wodoodporny model sprawdzi się, kiedy pogoda trochę zawiedzie i spotka nas ulewa. W wyjątkowych sytuacjach może się nam przydać nawet sygnał alarmowy S.O.S. dostępny w lepszych modelach latarek.

Latarka campingowa - wygodna i przydatna

Oświetlenie na kemping ma tę zaletę, że wiele modeli może być zasilane zarówno bateryjnie, jak i akumulatorowo. Na campingach najczęściej istnieje możliwość dostępu do prądu, co pozwoli nam podładować lampkę kempingową w razie potrzeby. Modele campingowe mają także często możliwość zawieszania, a także specjalny magnes ułatwiający przyczepienie źródła światła. Latarki campingowe Ledlenser na akumulator to dobry przykład oświetlenia na wyjazd.

Latarka kempingowa Ledlenser 502053 ML4

Latarka Ledlenser 502053 ML4 potrafi pracować do 45 godzin, co jest bardzo przydatne na wyjeździe. Jest to model bateryjno-akumulatorowy, więc w razie wyładowania akumulatora można skorzystać z baterii, zanim naładujemy latarkę. Posiada 6 trybów pracy i jasność do 300 lumenów. Doskonale sprawdzi się także latarka campingowa Ledlenser 502084 ML6, która ma jeszcze większą jasność - oferuje 750 lumenów oraz kąt świecenia wynoszący 360 stopni, co czyni z niej doskonałą latarkę na camping.

Wybierając się na wędrówkę czy biwak, nie zapomnij o wygodnej odzieży, latarce LED i pojemnym plecaku, w który spakujesz niezbędne gadżety. Jeśli na wyjazd jedziesz samochodem, masz większe możliwości, jeśli natomiast wybierasz się pieszo, pamiętaj, by nie zabierać rzeczy zbędnych. Pamiętaj jednak, by wziąć zapalniczkę lub zapałki, które umożliwią rozpalenia ogniska. Zabierz także naładowany telefon i mapę. Wyjazd na łono natury będzie miłą odskocznią od codzienności, warto więc wybrać tę formę odpoczynku.