Czyszczenie i konserwacja latarek LED - poradnik

Ekipa sklepu eLatarka nie byłaby sobą, gdyby oprócz sprzedaży wysokiej jakości latarek LED nie dawałaby dodatkowych rad, jak konserwować świeżo nabyty sprzęt. Co prawda gwarancje na niektóre produkty naszego asortymentu sięgają nawet 10 lat, ale każda możliwość wydłużenia okresu użytkowania jest godna uwagi. Dlatego dzisiejszy wpis poświęcimy tematowi: czyszczenie latarek LED i konserwacja.

 

Czyszczenie latarki - czyli jak dbać o sprzęt?

Jedną z najczęstszych przyczyn awarii latarki LED jest niewłaściwe obchodzenie się z przedmiotem i używanie jej niezgodne z przeznaczeniem. Każdy wie, że podczas użytkowania każdego rodzaju przedmiotu nieuchronnie jest on narażony na brudzenie. Woda i pył to najwięksi wrogowie przedmiotów wyposażonych w elektronikę. W wypadku latarek, tym co je chroni jest deklarowana przez producenta klasa szczelności, której oznaczenie decyduje o stopniu odporności na przenikanie wody i pyłu. Musimy pamiętać, że nawet najlepsza klasa szczelności nie ochroni naszej latarki, jeśli nie będziemy utrzymywać jej powłoki w czystości. Jeśli lubimy naszą latarkę ze względu na funkcje, parametry, a przede wszystkim ze względu na cenę którą zapłaciliśmy - to powinniśmy o nią zwyczajnie dbać.

Wiadomo że używanie latarki zawsze będzie wiązało się z zagrożeniem zabrudzenia, zanurzenia w wodzie lub zakurzeniem. Jeśli używamy warsztatowej latarki LED - jest niemożliwe, aby uniknąć zabrudzenia smarem, pyłem lub błotem. To samo dotyczy latarki czołowej, której używamy do biegania. Z pewnością ekstremalne nocne biegi, takie jak runmageddon lub inne, sprzyjają przyklejaniu się błota do wszystkiego, co mamy na sobie. Skoro pierzemy ubranie i czyścimy buty - zadbajmy również o czystość latarki.

 

 

Czyszczenie latarki - obudowa latarki ręcznej lub czołowej

Najprostszym sposobem na utrzymanie sprzętu w czystości jest oczywiście dokładne obejrzenie obudowy w dobrym świetle. Wszelkie zabrudzenia, takie jak ślady błota powinny być usunięte zwilżoną ściereczką. Jeśli widzimy wyraźnie większe ziarenka piasku przyklejone do latarki, użyjmy szczotki lub pędzelka. Powinniśmy delikatnie zmieść pył i piasek, tak aby uniknąć zarysowań. Warto wiedzieć, że nawet najtwardsze epoksydowanie kiepsko wygląda z rysami po nieudolnych próbach czyszczenia.

Powstawanie rys jest nie do uniknięcia jeśli latarka nam upadnie. Nie warto tworzyć ich w czasie czyszczenia. Gdy już uporamy się z pyłem i piaskiem przyszedł czas na brud, który przeniknął we fragmenty karbowania lub inne elementy obudowy. Jeśli nie widać ziarenek piasku możemy śmiało przetrzeć latarkę mokrą gąbką. Unikaj czyszczenia latarki brudną ścierką lub taką, przy pomocy której usuwaliśmy piasek! W przeciwnym wypadku piasek, który usunęliśmy z powrotem trafi na obudowę.

 

Jeśli posiadamy czołówkę z opaską najprostszym sposobem na czyszczenie jest wyciągnięcie jej uchwytów mocujących i zwyczajne wrzucenie do prania. W tym wypadku pralka z powodzeniem załatwi to za nas.
 

Czyszczenie latarki - pielęgnacja soczewki

Soczewka skupiająca latarki, lub szybka ze szkła osłaniająca diodę, to jeden z najważniejszych elementów w latarce LED. Producenci latarek wielokrotnie chwalą się stosowaniem soczewek i osłon ze szkła gwarantującego precyzję skupienia i nieprzerwany strumień światła. Powinniśmy wiedzieć, że zabrudzona, lub co gorsza zarysowana soczewka traci swoje właściwości. Wtedy światło napotyka na przeszkodę i robi się zbyt rozproszone. Zobaczymy to wyraźnie po włączeniu światła. Jego krąg nie będzie jednolity i pojawią się na nim ciemniejsze obszary.

 

Aby uniknąć uszkodzenia soczewki powinniśmy poświęcić jej szczególną uwagę podczas czyszczenia latarki oraz dokonać tego zupełnie inaczej niż w wypadku obudowy. Zapomnij o przecieraniu zabrudzeń wilgotną ściereczką. Jeśli na soczewce osiadły drobiny piasku możemy ją w ten sposób znacznie zarysować.

Jeśli nasza soczewka jest znacznie zabrudzona w skutek upadku w błotnistą kałużę lub pokryta pyłem, najlepsze co możemy zrobić to spłukać ją ostrożnie ciepłą wodą. Dzięki temu drobiny pyłu i błota swobodnie odpadną i nie spowodują zarysowań. Warto pamiętać w tym miejscu o klasie szczelności latarki, aby nie zalać elementów obudowy, które mogą przepuścić wodę. Jeśli wynosi ona IPX8 i dobrze zakręciliśmy wszystkie zaślepki, możemy być zupełnie spokojni.

Po takim płukaniu warto obejrzeć soczewkę pod lupą. Może okazać się, że zostały jeszcze jakieś drobne paprochy i tłuste plamy, które nie chcą zejść. W tym miejscu przyszedł czas na dokładniejsze czyszczenie soczewki latarki.

Jakie materiały są potrzebne do czyszczenia soczewki latarki?

Potrzebujemy bawełnianych patyczków, rękawiczek jednorazowych oraz acetonu. Jeśli konstrukcja latarki umożliwia wykręcenie soczewki i nie wpływa to na ważność gwarancji postarajmy się o czystą kartkę papieru. Wkładamy rękawiczki, bierzemy patyczek i zwilżamy bawełnianą końcówkę w acetonie. Następnie delikatnymi okrężnymi ruchami czyścimy soczewkę. Przy zdejmowaniu zanieczyszczeń warto wymieniać zabrudzone patyczki na nowe, aby nie rozmazywać go na powierzchni szkła. Gdy będziemy już zadowoleni z efektu wytrzyjmy resztkę acetonu suchym patyczkiem. Pozostawmy ją teraz do całkowitego wysuszenia chroniąc przed kurzem. Jeśli czyściliśmy soczewkę bezpośrednio w latarce, warto schować ją w pokrowiec lub jeśli to możliwe, postawić w pionie emiterem do dołu.

Czyszczenie latarki - konserwacja gwintów

Nadszedł czas na jeden z najważniejszych elementów czyszczenia latarki i jej prawidłowej konserwacji. Mało kto zdaje sobie sprawę, że naszą latarkę LED bardzo łatwo jest uszkodzić, jeśli nie będziemy dbali o jej gwintowanie. Każda latarka zasilana wymiennymi bateriami lub akumulatorami ładowanymi na zewnątrz wymaga szczelnego zamknięcia. Gdy otrzymujemy nową latarkę z klasą szczelności IPX8, jest ona zapewniana nie tylko przez wytrzymałą obudowę, ale również przez odpowiednie uszczelnienie gwintu.

Najskuteczniejszym zabezpieczeniem jest precyzyjne wykonanie, ale również stosowanie gumowych o-ringów oraz smaru. Jeśli o-ring jest wyraźnie zużyty lub odkształcony nie będzie on należycie gwarantował szczelności. Oznacza to, że w razie zalania lub zanurzenia woda nie napotka przeszkody i może zalać wrażliwą elektronikę. W praktyce może to oznaczać nieodwracalne uszkodzenie latarki. Zużyty O-ring należy szybko wymienić.

Kolejna kwestia dotyczy smaru i jego systematycznej wymiany. Dla przykładu marka wytrzymałych latarek Armytek zaleca, aby gwinty i pierścienie uszczelniające były oczyszczane 1-2 razy na rok. Wtedy też należy wymieniać smar, który w razie zanieczyszczenia ziarenkami piasku może zużywać gwintowanie i negatywnie wpływać na szczelność latarki.

Wymieniając zużyty smar należy odkręcić nakrętkę i usunąć metalowe oringi uszczelniające za pomocą wykałaczki lub plastikowego patyczka. Jednocześnie dbamy o to, aby w pobliżu nas nie było zakurzonych elementów lub unoszącego się pyłu. Wyjmujemy ogniwo zasilające. Smar wycieramy do czysta silikonową ściereczką. Oczyszczony gwint czyścimy czystym pędzelkiem zwilżonym alkoholem etylowym. Dbamy o to, aby do wnętrza latarki nie dostały się kropelki tej cieczy.

Nadszedł czas na nałożenie nowego smaru. Jeśli nie wiemy jakiego smaru użył pierwotnie producent, możemy zastosować smar syntetyczny stosowany w rowerach lub polecany przez markę latarek Armytek smar Nyogel 760G. Unikaj używania smarów stosowanych w motoryzacji i służących konserwacji maszyn.

Szczegóły procesu czyszczenia do obejrzenia na filmiku od Armytek:

https://www.youtube.com/watch?v=quqFHudO3uI

 

Czyszczenie latarek i inne porady - kup latarkę i śledź blog zespołu eLatarki!

Mamy nieustanną potrzebę poszerzania wiedzy na temat latarek LED. Śledzimy trendy, ciekawostki i staramy się przybliżyć naszym klientom różnorodność ich stosowania. Zakup latarki markowego producenta takiego jak Armytek, Ledlenser, Olight, Feniks, Mactronic i innych z naszej oferty gwarantuje użytkowanie jej przez lata. Jednak to regularne czyszczenie latarki i jej prawidłowa konserwacja pozwala znacznie wydłużyć jej żywotność i zapewnić całkowitą bezawaryjność. Chcemy, aby nasi klienci byli zadowoleni dłuuugo po dokonaniu zakupów - stąd porady i tipy. Warto z nich korzystać!